Architektúra záhrad je vlastne umením

Architektúra záhrad
 

Umenie architektúry záhradArchitektúra záhrad je pojem, ktorý v sebe zahŕňa širokú škálu činností, zameranú na vytvorenie harmonického prostredia okolo domu.

Architektúra záhrad to je tvorivý proces, ktorý zahŕňa reprodukciu prírodných krás umelými prostriedkami. Harmónia prírody sa však nedá dosiahnuť len tým, že si zaumienime mať (pestovať) na tom – ktorom mieste záhradný prvok (živý či neživý), ktorý sa nám páči. Musíme mať znalosti nielen pri výbere a umiestnení špecifických prvkov našej záhrady, ale aj dostatočné skúsenosti o pestovaní, záhradníctve a tiež o ochrane a zveľaďovaní prírody. Architektúra záhrad sa tak v mnohých prípadoch stáva prácou pre odborníkov z oblasti architektúry, krajinárstva, projektovania – záhradných architektov.

Kontakty na záhradných architektov nájdete na stavebnom portáli www.stavebnik.sk Na jeho stránkach môžete tiež využiť službu zasielania dopytov na stavebné práce, ktorými môžete rôzne firmy požiadať o vypracovanie cenovej ponuky na stavebné či architektonické práce.

Vo svojich návrhoch konkrétnej záhradnej architektúry by mal odborník vziať do úvahy nielen aktuálne želania zákazníka, ale hlavne porovnať ich so skutočnými podmienkami daného územia kde bude záhrada vytvorená, s dôrazom na ich výhody a nedostatky. Možnosti moderného dizajnu architektúry záhrad sú síce neobmedzené, no nie vždy sa dá vyhovieť konkrétnym požiadavkám zákazníka. Architektúra záhrad je totiž umením, ktoré dokáže zmeniť „prírodný dej“ v okolí vášho domu. A vtedy ide hlavne o prijateľný kompromis. Len potom je možné vytvoriť  obraz jedinečnosti prírody, zvýrazňujúcej pocit pohodlia a pokoja – druh atmosféry, ktorá bude nádherným vonkajším prírastkom do vašej domácnosti.

Architektúra záhradZáhrada je nielen umelecké dielo, ktoré bez nadsadenia nazývame priestorom na rozjímanie, ale tiež funkčným územím, kde sa má každý cítiť pohodovo a dobre. Štylistická architektúra záhrad by mala byť priamym pokračovateľom architektúry domu.

Cieľom architektúry záhrad je dosiahnutie tej najlepšej harmónie celkov, architektúry a prírodných prvkov, ktorá vo výsledku splní aj vaše najtajnejšie sny a priania. Schopný architekt je totiž vybavený arzenálom nápadov a spôsobov, akými tieto sny splní a tiež prvkov, ktoré mu dávajú k tomu dostatok možností – trávniky, kvetinové záhony, dreviny, živé ploty, umelé rybníky, záhradný nábytok, a ďalšie.  Keďže absencia prírody v modernom veku zapríčiňuje nielen psychickú únavu, ale mnohé choroby, je jasné, že človek túži mať aspoň kúsok naturálnej krásy vo svojom najbližšom okolí.

Architektúra záhrad sa tak stala v poslednom čase dôležitou súčasťou stavebných prác a to nielen pri výstavbe nového rodinného sídla, ale tiež rekonštrukcií starších domov či dokonca rekreačných chalúp a chát. Príležitosť na zmenu okolia je možná kedykoľvek. Veď sa len pozrite na niektoré novopostavené domy – ešte pred rokom bolo ich okolie plné hliny, blata, uloženého stavebného materiálu. A dnes? Nádhernú kamennú príjazdovú cestu lemujú zelené tuje, kvetinové záhony či živý plot. Nedávne stavenisko s nerovným terénom je nenávratne preč a dokonale rovný trávnik svedčí o estetickom cítení majiteľa. Dnes už nemusíme čakať roky, kým nám z malých stromčekov vyrastú v záhrade veľké stromy, v ktorých tieni budeme oddychovať. Odborníci, zaoberajúci sa architektúrou záhrad dokážu premeniť akoby mávnutím čarovného prútika okolie vášho domu na nepoznanie. A to všetko na vysokej úrovni. Dokonca ani malý pozemok nie je problémom. Môže sa zmeniť na rozprávkovú záhradu, ktorá bude dokonca pôsobiť vizuálne väčším dojmom.

Architektúra záhrad je kombináciou štýlov. Podľa posledných celosvetových prieskumov v súčasnosti najviac „letia“ tieto:

  • Anglická záhrada
  • Japonská záhrada
  • Záhrada v minimalistickom štýle
  • Francúzska záhrada
  • Čínska záhrada
  • Pravidelná záhrada v romantickom štýle krajinnej architektúry
  • Záhrada vo vidieckom štýle

A podobne.

Je ťažké predvídať, aké módne trendy budú prevládať v architektúre záhrad o niekoľko rokov. Prísnosť a prirodzenosť spojená s minimalizmom je síce aktuálne v móde. A tiež nenáročné rastliny, o ktoré sa treba len minimálne starať. No architektúra záhrad je nevyspytateľná. To, čo je teraz v móde, a čo korešponduje s prirodzenou vegetáciou okolia vášho domu, môže byť rýchlo minulosťou aj vďaka šľachtiteľským úspechom na poli pestovania okrasnej vegetácie, určenej do bežných záhrad a parkov. Možno už o pár rokov nahradí flóru, odolnú voči mrazom rozmarná exotická vegetácia, o ktorú sa treba pravidelne starať. Všetko je v nás – ľuďoch. Tak sa necháme prekvapiť.

Ak sa zaujímate o záhradnú architektúru a vyberáte si štýl vašej budúcej záhrady, možno vás zaujme aj článok Štýly záhrady a ich úpravy

Foto: ginkgo.ru
(i.n.)